Nie vždy je profesionálny výrobok lepší ako ten amatérsky!

Áno, veď v podstate o tom je celá modelárčina!

Práve modelár dokáže urobiť veci, ktoré svojou krásou, kvalitou či funkčnosťou predčia aj také, ktoré vyrobili v továrni tzv. „naslovovzatí“ odborníci na profesionálnych zariadeniach.

A o tom je dnešný článok, kde porovnáme vyhrievacie vložky do topánok (bot).

Autor: mior

Foto: Mirina O. a Katka O.

Keď sme s bratom Jankom O. rozmýšľali o vyhrievanej obuvi pre polietanie v zimných mesiacoch, nechali sme sa inšpirovať profesionálnymi výrobkami. Ale hneď na začiatku nás odradila trojciferná cena (okolo 150 eur). Preto sme sa rozhodli, že zoženieme samotné vložky, a ostatnú „elektroniku“ si urobíme sami. A tak sme aj urobili, ako si môžete prečítať v článku Vyhrievané topánky (boty).

Len niekoľko dní po vytvorení a odskúšaní našich vyhrievacích vložiek sa v Lidli objavil celý set Crivit za naozaj bezkonkurenčnú cenu 25€. Ako Janko O. poznamenal, neboli sme z toho nadšení, lebo za túto cenu sme nekúpili ani samotné vložky a ako tradične, oľutovali sme vloženú energiu a čas.

A tak mi nedalo a jeden set som z Lidla kúpil. Vložky som zastrihol podľa topánky (boty), nabil priložené baterky a hybaj odskúšať rovno do terénu. Presne podľa návodu som najprv zapol ten vyšší stupeň vyhrievania (signalizovaný červenou LED) a pri lietaní čakal, kedy podľa návodu mi bude tak teplo, že prepnem na nižší stupeň signalizovaný zelenou LED.

Nestalo sa, dokonca som mal pocit, že to vôbec nehreje. Áno, nebola až taká zima, okolo 7-8 stupňov, cez to všetko som očakával príjemné teplo na nohách, tak ako ho vytvára náš systém.

Bol som veľmi sklamaný, A keďže pocit tepla je len subjektívny pocit, rozhodli sme sa urobiť objektívne merania, ktoré vám predkladáme.

Najprv urobme porovnanie mechanického prevedenia:

Náš "Cevaro" – systém používa vložky Therm- IC. Tie sú v podstate anatomické, čiže tvarované a noha sa ani po dlhom státí neunaví. Vložky Crivit sú rovné, bez anatomických prvkov (pozri obrázok).

Vložka Therm-IC má vodiče na napájanie vyhrievacieho telesa pekne zapustené v tele vložky, vložky Crivit majú tento plochý vodič len tak voľne pohybujúci sa pod spodnou časťou. Aby som zamedzil samovoľnému pohybu, skrúteniu a prípadnému odtrhnutiu, prelepil som plochý vodič lepiacou páskou (obrázok). V tomto bode vyhrávajú vložky Therm-IC (aj keď to nie je naša zásluha).

Čo sa týka napájania vložiek, systém Crivit ma elegantné púzdra s integrovanou batériou LiPo a jednoduchšou elektronikou na riadenie nabíjania baterie. Púzdro obsahuje aj drôtený háčik na uchytenie púzdra o sáru topánky alebo čižmy. Na púzdre je tlačidlo, ktorým sa volí režim vypnuté – nižší stupeň – vyšší stupeň cyklicky dokola. Stav je indikovaný dvojfarebnou LED diódou (zelená – červená). Súčasťou balenia je aj adaptér na nabíjanie batérií s príslušnými koncovkami.

Náš systém je „zbúchaný“ amatérsky tak, ako to bolo popísané v tomto článku. V tomto bode z pohľadu dizajnu vyhráva systém Crivit.

Teraz sa pozrime na elektrické veličiny jednotlivých výrobkov a na samotnú teplotu, ktorú vložky produkujú. Namerané a vypočítané hodnoty sú uvedené v tabuľkách.

Znalému človeku už samotné hodnoty v tabuľkách jasne napovedia, ako je to s jednotlivými systémami. Ak nie  sme elektricky zdatní, postačuje nám aj informácia z posledného stĺpca – údaj o teplote.

Ak vezmeme do úvahy, že teplota ľudského tela je okolo 37 °C, tak teplota vložky na najnižších stupňoch nastavenia oboch systémov je len o jeden stupeň vyššia. To nie je bohvieako veľa, a tak stačí sotva na udržiavanie teploty, ktoré produkuje noha v topánke, a to musia byť vonkajšie teploty značne nad nulou. Keď prepneme oba systémy na vyšší stupeň, vidíme, že v systéme Crivit je to teplota 41 °C, čo je len o málo vyššia. Síce rozdiel tri stupne dokáže už vytvoriť pocit pohodového tepla, ale nedokáže eliminovať straty teploty v topánke v mrazivom počasí. To náš systém so svojimi 53 °C efektívne udržuje pohodovú teplotu v topánke, ktorá je ponorená do snehu v mínusových vonkajších teplotách. Tretí stupeň nášho systému využívame len na „rozkúrenie“ a po krátkej dobe (5 – 10 minút) ho prepíname na stredný stupeň, lebo po čase je takto vysoká teplota skôr nepríjemnou. Treba povedať, že náš najnižší stupeň vôbec nepoužívame, je v podstate neefektívny.

A tak môžeme byť spokojní, že sme čas a úsilie nevynaložili zbytočne, lebo náš systém síce dizajnom nevyniká, ale je nám v ňom teplo!

Aby som systém Crivit úplne nepopľul, môže byť výhodný pre osoby, ktoré sa v topánkach pohybujú, teda strata tepla nie je tak intenzívna, ako keď človek stojí. Teda je vhodný na prechádzky v zimnom období, ale pre poväčšine stojaceho modelára to je nedostatočné.

Musím ešte uviesť skúsenosť, že obidve vložky je možné obstrihnutím prispôsobiť topánke. Systém Crivit vzhľadom na svoju "tenkosť" vopcháte aj do bežne používanej topánky. Anatomické vložky Therm-IC po obstrihnutí vyžadujú topánku o jedno číslo väčšiu. Ale pozor. Vložky Crivit je nutné zastrihnúť presne, inak majú tendenciu sa v topánke posúvať a noha v topánke "pláva".

Vložky Therm-IC túto necnosť nemajú!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S:

Predám vyhrievané vložky z Lídla 


<Staršie | tento článok | Novšie>

Napísané: 8. 1. 2022, 08:13 | Prečítané: 7566x | Kategórie: Drobné nápady | Napísal: admin |
Komentáre: 15
.:. JN
Nuz neviem ake pouzivate topanky a ponozky, ked uz pri 7_8 st. ako pisete musite vyhrievat. Alebo zeby uz cievy pripchate? A to vyhrievanie z a150e ako pisete, za tie peniaze sa uz ozaj daju kupit slusne topanky aj do zimy, takze aj podla mna su to sialene peniaze.
Odpoveď | 2018-01-11 15:31:13
.:. mior | mail
Nie, nepotrebujeme! Ale v dobe, keď som to skúšal, bola takáto teplota a aj tak tie vložky veľmi nehriali. Takže ako budú hriať pri mínus 5?
A čo som mal napísať, že som ich testoval pri nule, keď bolo +7?
Odpoveď | 2018-01-12 13:25:38
.:. mior | mail
Okrem iného, zle čítaš. My sme nekúpili tie vložky za 150 euro
Odpoveď | 2018-01-14 09:11:25 | Príspevok upravený: 2018-01-14 09:12:15
.:. B4K | mail
a čo keby sa do krivitiek pustilo viacej voltov?
Odpoveď | 2018-01-12 07:40:24
.:. mior | mail
To by sa dalo, ale aj tak Crivitky majú odpor cca 12 Ohmov, takže by hriali slabšie, ako ThermIC, ktoré majú odpor 8 Ohmov. Ale keby sa použilo naše napájanie, tak by hriali dostatočne!
Odpoveď | 2018-01-12 13:27:32
Dakujem za porovnanie, velmi uzitocny clanocek toto!

Ozaj, ake konektory ste pouzili pre pripojenie na tie origo konetory z vloziek?

Uvazujem, ze skusim otvorit tie krviiitkove baterky a potencialne pripojit 2 baterky na jednu vlozku (ak to ten regulator rozchodi). To by sa vyhrevnost dostala na uroven tych therm-ic.
Drziak na 2ks 18650 si vytlacim :) bud odkaz alebo este lepsie odkaz
Odpoveď | 2018-01-15 10:02:56 | Príspevok upravený: 2018-01-16 08:15:56
.:. Andrews
Crivity používám už druhý rok a mám z nich pocit přesně jak píšete. Dají se požívat je na plný výkon a pokud je venku -5 tak už prostě nezahřejí. Na celodenní lyžovačku to není.
Nezoušeli jste je ty Crivit modifikovat na 3 články Ni-MH?
Odpoveď | 2018-02-04 10:20:33
.:. Andrews
Není čas, ztrácet čas a dnes vyzkoušeno:
Zakoupeno: https://www.gme.cz/drzak-baterie-4xaa-sbh-341-2a
a 2ks https://www.gme.cz/ss-12f30-g - jako vypínač a volič 3-4 baterie. Oba se vejdou zaintegrovat do pouzdra.
Hřeje to na 4AAA Ni-MH suprově, až na hranici snesitelnosti. Předpokládám, že venku to bude super :)
Díky za inspiraci! :-D
Odpoveď | 2018-02-05 23:16:31 | Príspevok upravený: 2018-02-06 08:18:46
Ahoj, vies prosim dat nejake fotky ako to mas urobene? Nejak nerozumiem ako to pripojis na tie kable ktore idu od vloziek. Tam je nejaky 4 pin konektor. Dakujem.
Odpoveď | 2022-11-21 21:55:37
Takže chápu to dobře, že do nastávající akce, nemá cenu jít?
Díky.
odkaz
Odpoveď | 2018-02-08 10:24:18 | Príspevok upravený: 2018-02-09 08:21:19
.:. J O.
Má.
V prípade, že si to upravíte na napájanie mierne vyšším napätím - napr. 4 x NiMh, tak ako to urobil Andrews.
Odpoveď | 2018-02-09 08:24:16
Díky.
Odpoveď | 2018-02-12 07:46:05
Dostali sa ku mne vložky Crivit kde sa jedna sada batérií už nedá nabiť. Skúsil by som tam vložiť nové batérie. Podarilo sa niekomu rozobrať orignálne púzdro bez poškodenia?
Odpoveď | 2022-02-13 17:55:08
Mám Crivitky a používám je při cyklististice na delších trénincích v zimě při 0 a méně. Občas jsem je vzal i na běžky, ale tam nejsou potřeba, protože noha a část chodidla se pohybuje a dostatečně prokrvuje. Na kole je bota "nepohyblivá" a hodně ofukována mrazem proto trpí zpravidla prsty. Lídlácké fungují dobře a jiné konkurenční a násobně dražší (profi) nejsou významně lepší. Vložky nemají mít příliš vysokou teplotu nad hodnotu 37. Koncové části těla takovou teplotu ani zdaleka nedosahují. Teplotu, kterou Crivitky vyvíjejí, je dostatečná k udržení tepelné pohody. Stačí výhřev vpředu, na patě je k víceméně ničemu. Co je ale důležité, mít dobré ponožky, které odvádějí pot do další vrstvy. V tom je největší vtip. Pokud jsou opravu kvalitní, tak není třeba takových vyhřívacích nesmyslů, tedy za předpokladu správné obuvi. Pokud někdo chce tepelnou pohodu jako když dá kopejtka ke krbu, tak takové vložky ještě nikdo nevyrobil. Né, že by to nešlo, ale hlavně by to nebylo vůbec zdravé. To by asi lépe vysvětlil někdo od lékařského fochu. Ono není zdravé používat vůbec jakékoli takové vložky. Na chodidle jsou důležité procesory vládající téměř celé tělo...jeho orgány. No ale, co je dnes zdravé ???
Odpoveď | 2024-02-15 07:20:53
.:. mior | mail
Ďakujeme za Vaše skúsenosti!
Odpoveď | 2024-02-22 19:47:59
Pridaj komentár
Meno
Web
Mail
Kontrola Zadajte číslo päť
Text

:-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
Tučné | Podrazené | Kurzíva  | zdroják | odkaz
  • Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
  • HTML znaky budú prevedené na entity.
  • Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
  • Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)
správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 44388.63 kb